All films that will be screened at the 7th Chania International Film Festival

Detailed program of screenings per day and time at: https://chaniafilmfestival.com/movies-list2019/

Touch Direction: Rachel Anciaux, Laurence De Wilde

Stella Direction: Michael Cacoyannis

As You Left Direction: Antonis Mandranis

Patision Avenue/Patission Avenue Direction: Thanasis Neofotistos

Slaughter Direction: Saman Hosseinpuor, Ako Zandkarimi

Marceline, A Woman, A Century Director: Cordelia Dvorák,

Figaro Director: Dimitris Antzous

The Coup Director: Mahmut Fazıl Coşkun

Jacques Kostopoulos- a positive story Direction: Kyriakos Hadjimichailidis

Chandelier Direction: Antonis Glaros

Sonato Director: Raffaella Traniello

Solomos Direction: Vicky Arvelaki

Rita Direction: Giorgos Danopoulos

Opposites Attract Direction: Giorgos Soumelidis

Anker Direction: Michalis Galanopoulos

The Power of Image: Nikos Kavoukidis Direction: Menelaos Kyrlidis

Room Direction: Konstantinos Katsiamboulas

Her Work Direction: Nikos Labôt

Wish and Curse Direction: Dimitris Kalogerakis

37 Days Direction: Nikoleta Leousi

Transgender Children Directed by: Roser Oliver i Olivella, Lluis Montserrat i Satorre

Mousse Director: John Hellberg

Déjà Rêvé Direction: Achilleas Apostolou

Journey Director: Radheya Jegatheva

When Kostis met Mary Director: Selini Papageorgiou

Umbrella Director: Amerissa Basta

Small who is the World Director: Lefteris Giannakoudakis

Molly 6 to 8 Direction: Efthimis Micheloudakis

The Balsam Direction : Efi Sialevri

Time doesn’t turn back Direction: Nikolas Galanis

FOR NO REASON we meet Giorgos Maniatis Director: Stavros Psyllakis

Drosoulites Direction: Manolis Papadakis

Selphitis Directed by Peggy Zoutis

Crete Arising Direction: Konstantinos Papanikolaou

Bohemian Rhapsody Director: Bryan Singer

Rebetiko Director: Thomas Kunstler

Debut Director: Dalibor Matanić

ElEllasGambros Direction: Andreas Katsikoudis

Polvo de estrellas/Stardust Director: Aldo Sotelo Lázaro

Pipo Director: Richard Soriano Legaspi

The Boy and the World Director: Alê Abreu

A Brave Bunch. The Uprising through children’s eyes Direction: Tomasz Stankiewicz

You hear your voice Direction: Stathis Vassiliadis

Ford Direction: Nikos Mathios

Arachnanthropos Direction: Vassilis Kalemos

Phony Wish Director: Velko

The Meeting Direction: Alexandros Pittidis, Xenia Tsilochristou

A Walk Direction: Kostis Leventis

Greek Cinema-The Passage to another era Director: Haris Raftogiannis

Vourvourou Direction: Karina Logotheti

When Wagner met tomatoes Director: Marianna Economou

Call Me Director: Eva Koviou

Quiet Life Direction: Tasos Giapoutzis

The Collector Direction: Evripidis Karydis

The Mad Fisherman and Other Stories Directed by Fotini Stefani

Romaniotes, the Greek Jews of Ioannina Direction: Anies Sklavou, Stelios Tatakis

The Roads of Freedom – The Greek Community of Odessa Direction: Stamatis Tsarouchas

Eleftherios Venizelos -Elena Skylitsi: Couples who wrote history Direction: Myrna Tsapa

Still Life Direction: Iordanis Theodosiadis

Μeltem Direction: Vassilis Doganis

Nekydallo Direction: Eleni Molfeta

The Canaries Director: George Governor

The Routine Direction: Dimitris Antzous

Sam Roma Direction: Marina Danezi

A Face in the Crowd Direction: Panagiotis Athinaios

The Story of Yannis Director: Voula Germanakou Kopsini

The Return Direction: Nikos Megrelis

Lend An Ear Direction: Xenia Tsilochristou

Phalaenopsis alba Direction: Sotirhou Georgia

Nostos Director: Cyril Lafon

Holy Boom Director: Maria Lafi

Versus Direction: Kostas Tataroglou

Ave Eva Directed by: Oliwia Twardowska

Blessings and Vows Direction: Katerina Zacharia

A Glance Direction: Panagiotis Athinaios

Entropia Direction: Christos Tatsis

The Other Director: Loukia Rikaki

The Last Embrace Director: Saman Hosseinpuor

Game Without Zero Director: Mostafa Rostampour

Ahh

Perhaps Today… Director: Nadine Asmar

2 Angels Director: Ramazi Baranov

Agite y Sirva Festival Dance Films

In Love with Cinema Director: Askar Nurakun Uulu

You Don’t Say Talk Director: Thomas Kunstler

Viaggio Director: Alex Morelli

The Music Box Directed by Joe Chang

The Death of the Father Director: Vassilis Douskos

En Chordais and Organois, Cretan Lyra Direction: Angelos Kovotsos

Yushka Director: Lolita Naranovich

British Made Director: Simon Rickards

An Elephant Standing Motionless Director: Hu Bo

III Direction: Christina Tsakmakaka

Do you dance? Direction: Kostas Antarahas

Notourno Direction: Roussos Kassiotakis

Life… the other way Direction: Dimitris Papadopoulos, Ioannis Kollaxizis

The Desolation Direction: Thomas Giannakis

Deathcar Director: Andreas Vakalios

Monto Soup Director: Likarion Wainaina

Virginia made a decision Director: Evdoxia Ikonomaki

Riders of Destiny Director: Michael Niermann

Flowers That Withered Early Direction: Matthaios Frantzeskakis, Vicky Arvelaki

Walter Lassally, the itinerant cameraman Direction: Prokopis Dafnos

Kisses to the children Director: Vassilis Loules

Memories Direction: Nikos Kavoukidis

The following will also be shown:

  • A selected film program by Camera Zizanio
  • A selected program from the Student Competition Cinema Read
  • A selected program from the International Tres Court Festival
  • 22 Unique Animations:

The Stained Club Directed by Mélanie Lopez, Simon Boucly, Marie Ciesielski, Alice Jaunet, Chan Stéphie Peang, Béatrice Viguier

Stuffed Direction: Élise Simoulin, Édouard Heutte, Clotilde Bonnotte, Anna Komaromi, Marisa Di Vora Peixoto, Helena Bastioni

Pulse Direction: Sarah Forest, Cécile Floucat, Pauline Javelot, Juliette Gales, Thibaut Wambre, Kevin De Garidel

Stuck in the Middle Direction: Denis Fleurion, Etienne Bonafini, Romain Marchetti, Cécile Minaud, Julien Adoum, Léo Nezot

Sound Direction: Laureline Paul-Constant, Hugo Caby, Aurélien Issadi, Paco Dutoit

Dies Irae Director: Jordan Damour

Aesthesis Direction: Hugo de Magalhaes, Evéra Chapel, Gabriel Richaud, Aubin Kubiak, Louison Franque, Mélissa Evrard-Nadaud

Kim Directed by: Lucas Lermytte, Simon Krieger, Mathilde Dugardin, Simon Ameye, Antoine Dupriez, Thibaud Colin

Amenti Directed by Kaméla Bentouati, Amandine Dazin

The Huntress and the Bird Direction: Alexis Pinot, Charles Deroo, Astrid Loviny, Laurine Langlet, Maxime Van Camp

Black Bread Direction: Adrien Bourcier, Louise Duveau, Charlotte Thiriez, Rémi Fumery, Justin Lauridant, Massimo Partipilo, Clément Sagnier, Mariane Vanhoed

The last eagle Director: Reza Golchin

Prey Director: Jing Sun

The Spirit Seam Director: Ashley Gerst

Butterfly & Mouse Director: Mira Yankova

iRONY Director: Radheya Jegatheva

War For Keyboard Warriors Directed by: Lam Can-zhao

Like and Follow Director: Tobias Schlage, Brent Forrest

Homba. Footprints in the sand Director: Anton Kalchenko

Yikásdáhí – Awaits the Dawn Director: Gabriela Clar

Goldfish Director: Yingzi Wu

Sunset Director: Marcin Giżycki